Dr. Klaun podepsal dohodu o spolupráci s Dr. Klaunem. Nedává to smysl? Čtěte dál…
Klauni v nemocnicích – to není žádná novinka. To, co v roce 1971 začalo jako iniciativa lékaře Huntera Campbella, podle které byl natočen úspěšný film Doktor Flastr, pokračuje i po padesáti letech. A klauni dál přinášejí radost a rozptýlení hospitalizovaným dětem na celém světě, i když mnohé se změnilo.
Dříve nesourodá skupina snaživců, dnes profesionální neziskové organizace, které spolupracují s lékaři a zdravotními sestrami, aby pomohli k rychlejšímu uzdravení hospitalizovaných dětí. Některé vysoké školy, jako je třeba Haifská univerzita v Izraeli, dokonce nabízejí akreditované kurzy klaunování, aby jej dostaly na vyšší úroveň.
Program C4C Dr.Klaun vznikl v roce 1999 a byl první podobnou iniciativou v České republice. V posledních letech se klauni účastní seminářů, získávají diplomy a vyměňují si zkušenosti s kolegy z obdobných organizací v sousedních zemích, aby drželi krok a věděli, jaké nové metody mohou při svém nemocničním klaunování využít.
Při nedávné návštěvě Polska podepsali Rafal Wojas, spoluzakladatel C4C a manažer programu, a Vanessa Gendron, umělecká ředitelka Dr. Klauna, smlouvu o spolupráci se svým tamním protějškem – s nadací Dr. Clown.
Takže už tomu rozumíte? Dr. Klaun se setkal s Dr. Klaunem.
„Sdílení kontaktů a výměna zkušeností jsou pro nemocniční klauny nutností,“ vysvětluje Rafal. „Spojením dvou stejně smýšlejících organizací otvíráme nové obzory a učíme se od sebe. Cítili jsme velké souznění, rozhodně jeden druhého nevnímáme jako konkurenci,“ dodává.
Polská nadace Dr. Clown byla zastoupená Annou Czerniak, předsedkyní správní rady, a členkami představenstva Annou Borkowski a Katarzynou Dera. Ty mají na starosti fundraising a firemní dobrovolnictví.
Oběma stranami byly schváleny první společné projekty:
Distribuce 85 palet (což je téměř polovina fotbalového hřiště!) LEGA a DUPLA pro více než 300 polských nemocnic. Populární stavebnice daroval přední výrobce z Dánska a nadace LEGO sídlící ve středočeském Kladně. Převoz by měl začít v únoru 2015.
Letos se bude v Praze konat mezinárodní workshop pro klauny obou organizací.
Oblíbené omalovánky Dr. Klauna, nakreslené českou akademickou malířkou Romanou Andělovou, budou vytištěny i v Polsku pro potřebu místních nemocnic.
„Jsme rádi, že se čeští kolegové z programu Dr. Klaun na tomto významném projektu podílejí,“ říká Anna Cerniak, předsedkyně představenstva Dr. Clowna v Polsku. „Naším cílem je výměna zkušeností a organizování společných workshopů a seminářů, které pomohou českým a polským klaunům přinést více radosti hospitalizovaným dětem.“
V neposlední řadě patří velký dík níže uvedeným společnostem, bez kterých by cesta do Varšavy nebyla možná:
– Czech Airlines dopravily tým C4C zdarma a bezpečně do Varšavy.
– CPI Hotel Group poskytla kolektivu C4C ubytování a postarala se i o stravování v hotelu Mamaison Le Regina a Residenci Diana.
Tento článek by nebyl úplný bez poděkování lidem z LEGA, kterým není termín společenské odpovědnosti cizí. Dánský gigant pomohl svými dary tisícům dětí (v Česku, na Slovensku a brzy též v Polsku) snáze překonat trauma z dlouhodobého pobytu v nemocnici a odvést pozornost od jejich trápení. S únorovou distribucí bude spolupráce čítat neuvěřitelných 253 palet LEGA přesahujících tržní hodnotu 20 milionů korun. Neuvěřitelné!
Drazí přátelé a partneři, bez vás by to nebylo možné. Děkujeme!