Robin Hood

Paprsek naděje pro děti v ústavech

ROBIN HOOD, jistě ho všichni znáte. Ano, je to ten úžasný chlapík, který bohatým bral a chudým dával! Nyní je opět mezi námi a věnuje se tomu, co umí nejlépe – tentokrát však neoperuje v lesích Sherwoodu, ale brázdí lesy Čech, Moravy, střední, východní a jižní Evropy. Žádné strachy ze šerifa z Nottinghamu. Všechno, co dnes se svojí partou dělá je „čisté” a každý kdo je zná, si toho cení. Dokonce si nechává dělat audit! Věřili byste tomu?

Robin udělal se svými kamarády pořádný kus práce ve prospěch dětí, žijících v ústavních zařízeních, ve snaze zpříjemnit jim život a pozvednout úroveň prostředí, ve kterém musí žít, ale hlavně se snaží přispívat k jejich vzdělávání. Tak budou mít děti větší šanci uspět v životě! Mimoto si však Robin často vyhrne rukávy a nebojí se ani manuální práce, jako je pomoc při opravách opotřebovaných a zchátralých zařízení. Také přiváží domácí potřeby, nábytek pro školní třídy, apod. Seznam je dlouhý.

S pomocí několika velkých a vlivných přátel se popral s ohromnými logistickými výzvami a pomohl nedostatečně financovaným zařízením, jako jsou např. dětské domovy, ušetřit doslova stovky milionů korun. Tyto úspory byly následně investovány do vzdělávacích programů, opravy a renovace domovů a prázdninové pobyty. Skutečně nevšední postava tenhle Robin Hood!

Když to vše shrneme, vidíme, že od roku 1996 Robin a jeho kolegové pracovali přes čas, aby dokázali udělat zřetelný a hmatatelný rozdíl v životech tisíců dětí v ústavní péči ve střední a východní Evropě. Domníváme se, že odvedli pozoruhodný kus práce!

*********************************

Duch programu ROBIN HOOD je prostý a starý jako legenda sama – vzít od těch, kteří mají nadbytek a dát potřebným,” usmívá se Manfred Franke, zakladatel a předseda Chance 4 Children. „Nicméně, naše metody nejsou tak razantní jako v případě starého Robina,” dodává, „vystačíme s vlídným přesvědčováním.”

Ze všech Chance 4 Children programů je za poslední roky ROBIN HOOD skutečně nejplodnějším a nejrozsáhleším projektem. V průběhu let se podařilo získat obrovské množství dobré vůle a podpory pro děti, o které C4C pečuje. Díky spolupráci s mezinárodními giganty zachraňuje tým ohromná množství nadbytečných zásob, sezónního zboží, značkových oděvů, potravin, čistících prostředků, abychom alespoň některé zmínili. To vše ve prospěch dětských zařízení bojujích s nedostatkem financí. Úspory vytvořené tímto způsobem překročily 32 milionu Eur (800 milionů Kč) a jsou využívány na vzdělávací programy pro děti, prázdninové pobyty a opravy domovů, kde děti žijí.

Takto vyhrávají všechny strany!

Někteří zanícení členové týmu tento koncept berou dál: rozhodli se exportovat myšlenky programu do dalších zemí a světadílů. Vydali se do střední a jihovýchodní Asie a Mexika, aby zde program implementovali.

ROBIN HOOD a jeho pokračování závisí na příspěvcích ze soukromého sektoru – jak od jednotlivců, tak od společností. Pokud máte zájem, existuje mnoho způsobů, jak se zapojit. Klikněte zde a v sekci „Jak pomoci” si vyberte způsob, který vám bude vyhovovat.