Children 4 Ever!

01.04.2019

 

Dr. Klaun v Oblastní nemocnici Kolín vykročil do nové éry klaunování. Právě zde totiž realizuje nový pilotní projekt Dr. Klauna s názvem „Children 4 Ever“.
Spoluzakladatel C4C Rafael J. Wojas a jeho partnerka Martina Včelišová zde vystupují jako dokonale vyvážený a koordinovaný klaunský tým – a to v náročném a zároveň novém prostředí.

Od podzimu 2018 tým klaunů Dr. Klauna v Kolínské nemocnici neomezuje svou osvědčenou „Terapii smíchem“ pouze na dětská oddělení, ale navštěvuje také starší lidi, z nichž mnozí čelí pocitům osamělosti, opuštění a dlouhým obdobím bez jakékoli návštěvy – což je v ostrém kontrastu s odděleními pro děti.

Právě tyto lidi začal dr. Klaun navštěvovat. Lidi, kteří jsou často vážně nemocní a někdy bez velké naděje na návrat domů. Lidi, kteří vědí, že jejich příští cesta může vést například do stálé zdravotní péče nebo hospice. Mnozí z nich jsou trvale upoutáni na lůžko. A ssem přišli naši klauni rozdávat úsměvy, hrát na kytaru a zpívat písně, poslouchat vzpomínky z mládí hospitalizovaných seniorů, povídat si s nimi, hrát si s kostkami a podporovat jejich motorické i paměťové dovednosti prostřednictvím her – nebo prostě jen číst příběhy nebo zprávy.

Cokoliv, co jim udělá radost a co chtějí. Stávají se dětmi v každém věku. Po takových návštěvách se kolínskou nemocnicí nese neuvěřitelné množství dobré nálady a spokojenosti – a v podmínkách, kde byste to sotva čekali. Když to člověk vidí, zdá se mu, že se vnitřní štěstí těchto starších pacientů odráží v jejich očích.

Se zkušenostmi nabytými v Kolínské nemocnici se tým těší na rozšíření iniciativy „Children 4 Ever“ do dalších nemocnic v České republice, kde Dr. Klaun působí.

 

Martina Pupcsiková a Zuzana Šrámková