Kniha „Pohádky k dočmárání“ vyšla!

03.01.2020

 

Právě na Mikuláše, 5.12.2019, vyšla netradiční kniha naší kolegyně Martiny Pupcsikové „Pohádky k dočmárání“. Příběhy, které v ní najdete, původně psala jen pro zábavu svých dcer – bez záměru, že z nich bude jednoho dne skutečná kniha.

Pak přišel projekt Celé Česko čte dětem. S jednou dcerou ve školce a jednou ve škole se zapojila i Martina, jen místo tradiční pohádkové knížky předčítala vlastní texty. Dětem i učitelkám se líbily, a tak předávala další pohádky na čtení do školní družiny nebo posílala na školu v přírodě. K příběhům začaly děti spontánně  kreslit obrázky, a to byl moment, kdy Martinu napadlo, že by z jejích pohádek mohla skutečně vzniknout knížka. A ne ledajaká! Od začátku měla jasno, že se do knížky musí dát kreslit! Ano, bude se do ní smět čmárat!

Když Martina viděla, jakou radost působí předčítání a kreslení ve škole, napadlo ji prospět i dětem hospitalizovaným v nemocnicích, přičemž by výnos z knihy putoval zpět do nemocnic na podporu projektu Dr.Klaun. To nás nadchlo a Martina oslovila první nemocnice: Oblastní nemocnici Kladno i Kolín se ta myšlenka zalívbila téměř okamžitě a pak už to šlo ráz na ráz. Obrázky nakreslené dětmi v nemocnicích během Martinina předčítání se množily a spolu s nimi i spokojené děti, které viděly šanci mít svůj obrázek v opravdové knížce. Přes facebook se o Pohádkách k dočmárání dozvěděla Thomayerova nemocnice, která si od Martiny vyžádala čtení na oddělení dětské psychiatrie a také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která ji s pohádkami pozvala na dětský den.

Přitom pokračovala i spolupráce se školami: Pohádky k dočmárání se staly součástí výukových projektů; buď aby se otevřela témata pohádek – např. předsudky, lhaní, pocit nespravedlnosti, a nebo „aby děti měly rády literaturu“. V knize tak najdete ilustrace dětí ze ZŠ Kladno Amálská, Střední školy designu a řemesel v Kladně a ozvala se i speciální škola pro děti s mentálním postižením v Kolíně. Za 2 roky čtení vzniklo přes 500 obrázků! Do knihy jich nakonec přišlo 150 od 110 dětí ve věku 4-18 let.

nakladatelem měla Martina jasno: od začátku chtěla, aby knihu vydala kladenská Halda, kterou projekt zaujal a s vydáním souhlasila. A tak zbývalo jediné: získat peníze na tisk. Pod patronátem NF Chance 4 Children vznikl projekt na fundrisingové platformě Darujme.cz. Tam bylo možno knihu získat v předprodeji. Martina potom vložila lví úsilí do hledání sponzora. Nakonec její žádost schválili dva z nich – ČSOB Private Banking, díky kterému už bylo jasné, že kniha vyjde, a následně čeps a.s., díky jehož finanční podpoře se mohl zvýšit náklad na krásných 4.700 ks. Společným úsilím s Nadačním fondem se podařilo získat celou řadu větších a menších sponzorů a předplatitelů. Bylo rozhodnuto, že našemu projektu Dr.Klaun bude kromě 20 Kč z každé prodané knížky předána i polovina nákladu, aby knížka přinesla další radost do nemocnic.

Rozpočet pro tiskárnu se naplnil pouhé dva týdny před nutným odesláním dat do tiskárny. Během takto krátké doby bylo nutné vybrat poslední ilustrace, získat souhlasy rodičů ilustrátorů, dodělat korektury a grafiku. Tiskárna tak měla měsíc na dodání, aby se mohla kniha stát pro předplatitele a ilustrující děti milým dárkem pod vánočním stromečkem.

A podařilo se! Díky neúnavnému úsilí všech kniha Pohádky k dočmárání 5.12 2019 skutečně vyšla!

„Věřila jsem, že včas vyjde, když nebudu já ani grafička od září spát,“ směje se Martina.

„Dostáváme úžasné reakce od rodičů i dětí, kteří už knížku mají,“ raduje se Manfred Franke, zakladatel společnosti C4C. „Například od maminky dvojčat, které daly o Vánocích přednost knížce před novými mobily, nebo některých dospělých, kteří sami do knížky dokreslují obrázky. Máme obrovskou radost, že si ji užívají děti i dospělí.“

Martina je sice koncem roku vyčerpaná, ale září: „Někteří dospěláci těmto pohádkám nevěřili, že jsou psané jinak. Ale to byl záměr, děti se hodně změnily. Věděla jsem přesně, co a jak chci psát a testovala jsem to několik let na mnoha dětech v nemocnicích a školách. Tvrdohlavě jsem tedy odmítala cokoliv měnit. A teď se to vrací. Rodiče mi říkají, že jejich dítě nečetlo a teď je zalezlé v pokojíčku, nebo že čte i cestou v autě, že děti běhají předčítat rodičům, nebo že samy začínají psát – třeba třídní časopis. Jedna maminka dokonce čte pohádky jako rande, kdy leží v posteli s dcerou a na hlasitý odposlech mobilu poslouchá pohádky přítel. Vyplatilo se prostě udělat pohádkovou knížku úplně jinak. Podařilo se něco velkého!

A radost má i Rafal Wojas vedoucí projektu Dr.Klaun: „Naši klauni již distribuují knihy dětem do nemocnic v rámci svých návštěv. Mají další nástroj, jak pomáhat dětem překonávat těžké chvíle během pobytu v nemocnici, a to nejen počas svých návštěv – kniha dětem zůstane a mohou pokračovat ve čtení a čmárání.“

A pozor: zrovna se chystá křest knížky, který proběhne v kladenském kině Sokol 26.1.2020 od 15 hodin: přijďte to s námi všemi zažít!

 

Tým Chance4Children