Nave Italia – krása terapie dobrodružstvím! Potřetí, jako v pohádce!

24.07.2019

 

15 dětí, přemožitelů rakoviny a sociálních handicapů, se vrací z jedné z nejkrásnějších cest svého života!!!

Jsou to děti z náročného a různorodého prostředí, některé z nich překonaly rakovinu, jiné bojují s handicapem dětství bez lásky a péče ve fungující rodině – přesto mají jednu věc společnou: zažily dobrodružství objevné plavby po Středozemním moři!

od záštitou italského velvyslanectví a naší neziskové organizace Chance 4 Children se děti již potřetí vydaly na cestu terapie dobrodružstvím.  Největší zásluhu na podpoře tohoto ambiciózního projektu má Unicredit Bank Czech Republic (úplný seznam sponzorů naleznete níže).

Nave Italia je největší plachetnicí své třídy na světě a po celá léta se plaví po Středozemním moři pod patronací italského námořnictva – ve prospěch dětí, které potřebují terapii, rehabilitaci nebo prostě povzbuzení a nasměrování v životě.

Děti měly náročný program: po odletu z Prahy s letenkami, které velkoryse bezplatně poskytly České aerolinie, přistály děti se svým doprovodem v Římě. Zde navštívili Vatikán a hlavní místa tohoto starobylého hlavního města, než o dva dny později dorazili do Olbie. Zde byli hosty ve vile Chiara a o den později se vydali na loď Nave Italia, aby se po dobu 6 dnů plavili po Středozemním moři.

Na palubě lodi získala posádka námořní dovednosti a osvojila si náročné činnosti, jako například lezení po sítích, ale také se podílela na přípravě jídel, úklidu a praktičtějších úkolech. Jedním z vrcholů cesty byla příprava a zkouška animované show pro nadcházející návštěvu dětí v Nemocnici Giovanniho Paola II v Olbii.

Když děti pochopily, že připravujeme program pro hospitalizované děti v Olbii, vložily skutečně celá svá srdce do učení se italských písní a připravily i ručně barvené dárky pro nemocné děti,“ usmívá se Rafal Wojas, spoluzakladatel C4C, který s týmem profesionálů doprovázel děti na jejich dobrodružné plavbě.

„Tohle bylo poprvé, co jsem byla tím, kdo dává, místo toho, abych dostávala,“ říká Nelly, jedna z dívek přinášejících dětem podstupujícím obtížné terapie radost a smích. Jako bývalá onkologická pacientka si sama pamatuje a až příliš dobře ví, jaké to je, být nemocná.

Jeho Excelence, italský velvyslanec Francesco Saverio Nisio, zdůraznil, že „Nave Italia je chvályhodná iniciativa z mnoha důvodů; vytváří most mezi zeměmi a přenáší děti do centra dění, čímž jim pomáhá zažít nové emocionální a kognitivní podněty!“

Toto skutečně víceúrovňové dobrodružství obohatilo každé zúčastněné dítě. Pomohlo skupině zažít novou kulturu, vstřebat úžasná historická fakta, naučit se některé námořní dovednosti, najít si nové přátele a zažít radost z radosti ostatních – to vše na palubě zcela unikátní plachetnice.

„Je to už potřetí, kdy organizace Chance 4 Children měla tu čest zorganizovat tuto důležitou iniciativu s našimi partnery z italského velvyslanectví v Praze,“ říká Markéta Franke, současná předsedkyně nadačního fondu Chance 4 Children. „Je to skutečně jedinečný a smysluplný podnik, který pomáhá dětem ze dvou zcela odlišných a náročných prostředí, vyvolává pocit sounáležitosti a přináší zajímavé podněty na akcemi nabité cestě, poskytuje dětem možnost propojit se a vyměňovat si životní zkušenosti.“ Dodala, že je velká čest, že Chance 4 Children představuje jedinou zahraniční organizaci, která byla vybrána k účasti na projektu Nave Italia, který je za jiných okolností vyhrazen pouze italským dětem v ohrožení a v nouzi.

Kapitán Luciano Desiderio nadšeně prohlásil, že „i přestože naši čeští hosté nemluvili italsky, podařilo se jim úžasně se začlenit a spolupracovat s posádkou. Byla to ta nejlepší skupina, jakou jsme kdy měli na palubě. Děti dávají krásný příklad aktivním podílem na činnostech a pomocí hospitalizovaným italským dětem, kterým přinesly úsměv a radost!

Závěrem bychom chtěli ze srdce poděkovat a uvést všechny sponzory, dárce a jednotlivce, kteří umožnili dětem prožít tyto nádherné okamžiky jejich života:

Unicredit Bank Czech Republic: Paolo Ianone

The Embassy of Italy: Francesco Nissio

Czech Airlines: Tomáš Brejcha

Kaufland – Czech Republic

Letiště Praha, a. s. / Prague Airport: Jiří Kraus

Fondazione Tender To Nave Italia Onlus: Gabriele Iannelli

Marina Militare Italia

Grimaldi Lines: Guido Grimaldi

Italian Railway: Ferrovie dello Stato Italiane S.p.A. – Alba Corrado

Accomodations in Olbie: Villa Chiara – Gianluca Laconi

Atlas Adverising Group s.r.o.: Jan Zelenka

T-SHIRTS 4U s.r.o.: Michal Brouček

 

Napsal: Manfred Franke