Pavel Justich – úžasný klaun, učitel a mentor C4C koncertuje pro děti i seniory pod širým nebem!

10.06.2020

 

V roce 2019 se řady učitelů a mentorů rozšířily o hudebníka Pavla Justicha, který se do své práce pustil s neuvěřitelnou vervou a nasazením. Začal natáčením videí pro děti i seniory, které jsme zveřejňovali na YouTube kanále C4C během měsíců nejpřísnějších opatření proti šíření epidemie. Tím však neskončil.

Jak se opatření uvolňovala, oslovil několik domovů seniorů s nabídkou koncertů pod širým nebem. Ty se setkaly s takovým ohlasem, že jsme se rozhodli Pavlovi věnovat celý jeden článek – nejen abychom napsali o všem, čemu se věnuje a kolik energie a času věnuje dětem i seniorům, ale abychom vás také seznámili s jeho životní cestou, která nebyla z nejlehčích, ale možná právě díky ní teď máme v řadách spolupracovníků C4C obdivuhodného a úžasného muže.

Seznamte se: Pavel Justich.

Narodil jsem se v prosinci 1964 a už od narození jsem vyrůstal v kojeneckém ústavu a následně v dětských domovech. Z politických důvodů jsem v 60. let jsem neměl možnost žít v normální rodině, až v sedmdesátých letech jsem byl dán do pěstounské rodiny. Ta mě vychovala a dala mi možnost žít jako ve vlastní rodině. Snad proto jsem se k životu vždy stavěl s citem a ke všem blízkým a přátelům jsem měl kladný vztah. Po dvouleté vojenské službě jsem se oženil a mám šest vlastních dětí. Poté jsme se s manželkou Lenkou rozhodli zachovat se po vzoru mých pěstounů a ve vlastní pěstounské péči jsme vychovali dalších šest dětí. Nyní máme doma jednu holčičku v péči a jednu vlastní.

Od roku 1990 jsem pracoval jako pedagogický pracovník v Domě dětí a následně jsem v roce 1995 založil vlastní živnost v oboru hudební produkce. V tomto odvětví působím dodnes. Celou dobu jsem se zaměřoval na hudebně zábavné a vzdělávací programy pro děti a mládež (www.solasido.cz), přestože to v tomto oboru není vždy jednoduché.

V neposlední řadě dělám aktivizační projekty pro domovy seniorů a charitní zařízení. Z času na čas jsem na konci roku v adventním čase uspořádal koncert pro děti v dětských domovech. Jsem si vědom, že v těchto zařízení neoplývají velkými financemi, a tak jsem většinou produkce pořádal jen za dopravné.

V květnu 2019 mě oslovila organizace C4C, zda bych neměl zájem mentorovat děti v dětských domovech. Přestože jsem neobvyklým způsobem zaujal děti, vedení domovů o další podobné akce zájem neprojevilo.

Pak přišla koronavirová krize a v C4C vznikl nápad, jak pomoci seniorům v uzavřených domovech. Tak se zrodil koncept ,,Koncerty do oken“.

Po prvním představení v Domově v Sedlčanech jsem s velkým nadšením a radostí pochopil, že je to pro mě to správné místo, kde má mé působením úžasné výsledky. Po skončení programu mě senioři obklopili, aby mi vzdali velký dík a zajímali se, kdy se mohou těšit na další koncert. V jejich očích byla znatelná radost a naděje.

Během dalších vystoupení jsem pochopil, že pouhý oční kontakt a povídání s písničkami jsou pro tyto lidi velmi vzácnými okamžiky. Někteří senioři na vozíčkách dokonce vydrželi poslouchat více jak 3 hodiny.

Po úspěchu v Sedlčanech, kde jsem viděl, že lidem pomáhám nejen duševně, ale je tu i jistý vzdělávací aspekt mých návštěv, jsem podobný program nabídl více zařízením. S velkou podporou města Mirovice se tak začaly konat pravidelné návštěvy v domě s pečovatelskou službou – konal se zde první koncert se vzpomínkou na Petra Nováka, čímž jsme se seniory protrénovali paměť. S radostí mě doplňovali odpověďmi na jednoduché otázky, např. o životě tohoto slavného zpěváka sedmdesátých let.

Na můj následný celovečerní pořad s filmem ,,Drsná, něžná Keňa“ bylo plno. Již od roku 2016 pobývám v zimních měsících v rovníkové Africe, kde se zabývám životem tamních domorodců a natáčím o tom filmy. V současnosti mám v archivu pět dokumentů a hraných příběhů podle skutečných událostí. Těmito filmy a pořady se snažím divákům ukázat prostý jednoduchý život lidí, kteří mají to nejcennější – rodinu a spoustu věrných přátel. V besedách také představuji malou výstavou originálních předmětů dovezených z Keni. Tento pořad jsem též uskutečnil v Domově Maják Příbram i v Sedlčanech.

Po konzultaci s pracovníky soc. péče v domovech vznikl nápad pravidelných návštěv a tvoření aktivizací s výukou. Téma je jen na nás. Já sám dělám hudební produkce a naučné pořady o vztazích lidí v zemích třetího světa. V hudebních pořadech lze seniory zapojit i do činnosti a cvičení s jednoduchými rytmickými nástroji. Při besedách o mých projektech v Africe lze obnovovat a procvičovat jejich paměť. Díky několikaleté praxi vím, že to opravdu funguje a mé pořady mají všude velký úspěch. Vzhledem k finanční tísni v domovech a zařízeních pro seniory a postižené klienty se však mnohdy nemohou konat.

Díky podpoře organizace C4C se situace zlepšila a já cítím, že každá návštěva a akce přináší těmto lidem mnoho užitku. Vždy, když vidím šťastné tváře babiček a dědečků, jsem přesvědčený o smyslu toho, co dělám.

Nyní ještě čekám na odpovědi dalších zařízení, které projevily zájem o podobné aktivizace, v nichž mohu mentorovat.

Činnost v době spolupráce s organizací C4C

Dětský domov Zvíkov:                                                                                  červen 2019
Dětský domov Písek:                                                                                    červen 2019

Natáčení online hudebních pořadů pro děti a seniory (YouTube kanál C4C):
,,S písničkou čas utíká“  a ,,Zpívat můžem v každém věku“                  03, 04/2020

Relaxační videa s hudbou                                                                        04, 05/2020

Seniorům v domovech ,,Koncerty do oken“ a pořad ,,Keňa“

Domov Sedlčany                                                                    30.4., 7.5., 15.5., 22.5.2020
Domov Mirovice                                                                     13.5., 20.5., 27.5.2020

 

Autor:   Pavel Justich

 

Pavel spolupracuje s organizací C4C v rámci projektu Dr. Klaun, který je velkoryse podporován společností Kaufland ČR.