Xindl X navštívil DD Sázava a Pyšely

10.06.2019

 

Přibližně před rokem přišla jedna z našich podporovatelek, Zuzka Jarošová, s nabídkou, že bychom mohli uspořádat setkání dětí z vybraných dětských domovů se zpěvákem Ondrou Ládkem, známým jako Xindl X. To nás samozřejmě nadchlo a postupně jsme s oběma dohodli, že navštíví děti v dětských domovech Sázava a Pyšely.

Děti z DD Sázava byly na Ondrův příjezd vysloveně natěšené.

“Nemohly se ho dočkat,” říká Daniel Martzel, vychovatel v dětském domově. „Dlouho se na jeho příjezd připravovaly a uklízely jako divé,“ směje se.

Krátce po příjezdu vzali Daniel s dětmi Ondru a Zuzanu na prohlídku dětského domova, aby jim ukázali, jak se jim tu bydlí. Ondru zajímalo, kam chodí děti do školy, jak jsou rozděleny na pokojích, nebo co dělají ve volném čase. Překvapilo ho, jak je to krásný domov i laskavý způsob, jakým je vedený.

Následně se všichni odebrali do hudebny, kde děti známému zpěvákovi zahrály na bubny a kytaru. Udělalo jim radost, když si mohly zahrát společně s ním, a také když jim později začal hrát Ondra písničky na přání. V tu chvíli se do hudebny vtěsnaly i děti a vychovatelé, kteří jen byli zvědaví na slavného Xindla X. Zbyl čas i na focení a otázky dětí, pro které bylo setkání s tak známým českým zpěvákem velkým zážitkem.

„Za mě patří velké poděkování Danielovi, který si vzal návštěvu pod svá křídla a krásně vše zkoordinoval,“ říká Petra Erguvanli ze C4C.

Návštěva v DD Pyšely probíhala obdobně, jen bez prohlídky domova. Ondra se tu setkal s Michalem Němečkem, který v rámci spolupráce se C4C učí zdejší děti hru na kytaru, a to nejen na tu klasickou, ale i elektrickou. A je třeba uznat, že rozhodně je co poslouchat a děti tu mají nesporný hudební talent.

Zpočátku byla sice cítit určitá ostýchavost dětí před Ondrou, naštěstí však netrvala dlouho. I tentokrát jim udělaly velkou radost písničky na přání, když jim je začal Ondra hrát, a také CD a fotografie s jeho vlastnoručním podpisem.

A nás zajímalo, jaké dojmy si ze svých návštěv odnáší sám Xindl X:

Měl jsi předem nějakou představu o tom, jak to vypadá a chodí v DD?

Už jsem jednou v dětském domově hrál, takže jsem určitou představu měl.

Jak se to změnilo po jejich návštěvě?

Díky Chance 4 Children jsem navštívil další dva dětské domovy a musím říct, že ty jednotlivá místa a život v nich se od sebe hodně liší. Takže člověk nemůžeš říct, že když viděl jeden dětský domov, je to jako kdyby viděl všechny.

Plánuješ další takové aktivity?

Nějaké další ještě v plánu mám.

Co si o takovýchto akcích myslíš? Mají smysl? Proč?

Myslím, že je důležité děti motivovat. Co vím, tak hodně vysoké procento dětí po odchodu nemá zrovna veselé životní příběhy a dělat cokoli, co by to mohlo jen trochu změnit, má smysl.

Jak na tebe působily děti?

Myslím, že se dost styděly. Asi by to chtělo o něco delší čas, aby z nich stud opadl a mohly se projevit víc.

Našel jsi mezi nimi nějaké talentované?

To se po takhle krátkém setkání nedá říct. Navíc věřím tomu, že v hudbě je talent pět procent a ty zbylá procenta je práce na sobě. Takže je strašně fajn, že ty děti mají na sobě chuť pracovat, protože to ve výsledku přinese víc než neopracovaný talent.

Co dodat na závěr?

Snad jen, že Ondrovi patří velký dík, že si ve svém nabitém programu našel čas i na děti z dětských domovů, stejně jako Zuzce, která byla velkou pomocnicí při organizaci a plánování obou návštěv. Byly pro děti nesporně velkým zážitkem, na který budou dlouho vzpomínat.

Ondra dětem venoval také přes 100 volných vstupenek na své koncerty a odělal tím radost dětem celkem v devíti dětských domovech.

Ondro, Zuzko, děkujeme!

 

Zuzana Šrámková