Píšeme příběh o tom, jak mohou kluci a holky z dětských domovů konečně cestovat po Evropě. Zažít něco, k čemu dřív nedostali příležitost. Opustili své komfortní zóny, roztáhli křídla, vyletěli a vyzkoušeli si své schopnosti. Šance jako hrom! Díky Evropskému fondu Erasmus+.
Autor: Martina Vaculíková, Manfred Franke
Petra Erguvanli a Michal Jírů, oba z C4C, spolu dokázali zorganizovat čtyři cesty po Evropě pro mladé lidi z dětských domovů z celé republiky.
Proč se Petra pro takto náročnou výzvu rozhodla?
„Od začátku jsem věřila v to, že tato cesta pomůže dětem z DD k otevření jejich obzorů a uvědoměním si, že „svět” nejsou jen špatné zprávy z televize. Ve většině případů tomu tak bylo. Bylo skvělé pozorovat, jak někteří během cesty rozkvetli v krásné růže. Jak během cesty nabíraly samostatnost i porozumění k jiným národnostem a životnímu stylu.“
Celkem jsou v plánu čtyři cesty. Ta první se již uskutečnila a všichni se vrátili zpět v pořádku a nadšení. Holky a kluci se sami museli podílet na přípravách, týmově vytipovat ubytování, trasu, program, přestupy vlaků, na cestě pak zvládnout řešit výluky a náhradní spoje. Pro lidi z „děcáku“ to není tak snadné, nejsou na takovéto plánování zvyklí a byla to první náročná zkouška. Jak popsal Michal, druhý koordinátor:
„Musím se přiznat, že jsem si z počátku trochu naivně myslel, že by mohli účastníci zvládnout většinu věcí sami jen s naším dozorem a lehkou pomocí. Mám na mysli vyhledávání vlakových spojů, ubytování, nakupování, pohyb po městě, zajímavosti. Zjišťoval jsem ale, že je pro ně výzvou už jen samotná cesta, pohyb po centru velkoměsta plného lidí, ochutnání nových jídel, a tak dále. Že více, než vymýšlet zajímavé úkoly a stavět je do nekomfortních situací, je trávit s nimi čas a zkusit jim předat něco málo z našich zkušeností.“
Jak se blížila cesta, zvětšoval se i strach z neznámého, a tak jim koordinátoři cesty museli i dodávat odvahu vůbec vyjet. První cesta byla 1.-7.5.2023 a koordinátoři Petra a Michal je doprovázeli do evropských velkoměst: do Berlína v Německu, do Amsterodamu v Nizozemí, do Antverp v Belgii a do Paříže ve Francii.
Celá cesta byla formou her: kdo najde cestu od nádraží do hostelu, ulovit něco k snědku s rozpočtem 20 Euro na den na oběd i večeři, pořídit fotografie, pracovat s mapou a neztratit se v cizím velkoměstě. Děcka, jak si navzdory věku říkali, si užila památky stejně jako shopping, ubytování v hostelu stejně jako luxusní byt v Paříži. Tohle bylo něco, co ještě nezažili. A mají pocit, že už nikdy ani nezažijí.
Co to mladým lidem z dětských domovů přineslo? Sebedůvěru. Odjížděli vystrašení, zda to zvládnou. Skoro všichni svorně tvrdili, že se v den odjezdu chtěli vrátit. Pocity staženého žaludky postupně vystřídala euforie. Na cestě prožili mnoho emocí, otevřeli a ventilovali svá traumata, posunuli si hranice dovedností i procvičili angličtinu v praxi. A za pouhých 7 dní se vrátili jiní lidé: sebevědomí. Jeden z kluků má dokonce v DD problémy, ale na cestě fungoval na jedničku. Po cestě se chce přihlásit na nějaký další program erasmu. Ta změna je obrovská, takovou změnu umožňuje cestování. A právě cestování je v dětských domovech významnou bariérou.
V roce 2023 vyjedou ještě tři cesty po Evropě a další holky a kluci z dětských domovů dostanou svou šanci.
Druhá cesta se bude konat 26.6 – 3.7.2023. Bude to cesta kolem ČR za 8 dní. Cesta začne v Bratislavě na Slovensku, bude pokračovat do Rakouska (Vídeň, Salzburg), Německa (Mnichov, Berlín), Polska (Varšava, Krakov) a zpátky do Prahy se zastávkou v Ostravě.
Třetí cesta 24.7. – 30.7. 2023 povede k Baltskému moři. A kromě německého a polského pobřeží zavede mladé lidi do dvou hlavních měst těchto oblastí, Hamburku a Gdaňsku.
Čtvrtá cesta se bude konat 21.8. – 27.8.2023 a bude nejvíc týmovou prací. Sami účastníci si vyberou cíl cesty tak, aby byl časově i finančně realizovatelný a dával smysl.
Připojte se i vy k jejich dobrodružství. Všechny cesty monitorujeme den po dni na Facebooku Chance 4 Children. Sledujte s námi, jak holky a kluci rozkvétají z obav a nejistoty a narůstají jim křídla.
Jak řekl asi za všechny jeden z kluků, Honza: „Děkuji moc, že jste mne přesvědčili, abych jel. Moc jsem se bál a opravdu se mi nechtělo. Teď si toho zpětně vážím a budu si to pamatovat navždy. Opravdu moc děkuju!“ Honza sebral takovou odvahu, že se právě on bude účastnit panelové diskuse Erasmu+ o přínosech tohoto projektu znevýhodněným dětem.
Velké DÍKY patří programu Erasmus+ a všem, kteří se podíleli na rozhodnutí o udělení grantu C4C! Společně jsme změnili životy!