POMOCNÍK – on-line vzdělávací platforma C4C určena primárně pro vychovatele dětských domovů, vhodná ale i pro ty, kteří s vychovateli a s dětmi v dětských domovech pracují, pro pěstounské rodiče a další vychovatele.
Při práci s dětmi v dětských domovech (DD) jsme v C4C zjistili, že naše práce je mnohem efektivnější, pokud úzce spolupracujeme s místními vychovateli. Při analýze jsme zjistili, že existuje minimum vzdělávacích aktivit specificky připravených pro cílovou skupinu vychovatelů znevýhodněných dětí a mládeže.
Toto byl podnět k tomu, abychom v C4C vytvořili platformu POMOCNÍK jako prostor pro sebevzdělávání a komunitní sdílení vychovatelů. Cílem je dlouhodobě pozitivně působit na komunitu těchto pracovníků, přispět k jejich udržitelnému sebevzdělávání a tím předcházet jejich vyhoření a fluktuaci.
Platforma Pomocník kombinuje e-learning a online vzdělávání. Základem je on-line vzdělávání v krátkých blocích dostupných kdykoliv. Jednotlivá témata (kurzy)) jsou zpracována ve více částech – pomocí krátkých vzdělávacích bloků, videí, případových situací, testů a her.
Tyto části si mohou vychovatelé dělat on-line, kdykoliv mají čas – většinou zabírají 20 – 30 minut týdně. Celková časová dotace jednotlivých kurzů je 5 až 6 hodin. Kurzy jsou připraveny cíleně na situace v dětských domovech nebo pěstounských rodinách.
V roce 2022 C4C na tento koncept získalo akreditaci MŠMT pro naši organizaci i pro všechny jednotlivé vzdělávací programy (kurzy).
Školní rok 2024/25 je ve znamení velké změny. Přecházíme na novou technologickou platformu a také na novou organizaci studia. Vychovatelé se budou hlásit na celý školní rok, v rámci kterého absolvují minimálně 4 vzdělávací kurzy, 2 on-line setkání, sebehodnocení na začátku a konci školního roku, konzultace s psychology a další atraktivní aktivity. Postup do dalších ročníků je podmíněn absolvování předcházejícího školního roku.
Obsah kurzů naleznete zde na tomto odkazu: Obsah ročníků a kurzů
Jeden celý ročník vzdělávání pro jednoho studenta je zpoplatněn částkou 3.200,- Kč.
POMOCNÍK v číslech:
Zahájení : listopad 2021
Počet dostupných kurzů: 11
Počet zapojených dětských domovů: 27
Počet zapojených vychovatelů: 273
Počet vydaných certifikátů o ukončení modulu: 565
Počet zhlédnutých lekcí: 5.698
Průměrná známka – zpětné vazby o tom, jak vyhovoval koncept Pomocník: 1.37 (nejlepší 1, nejhorší 5)
Tým pomocníka:
Ing. Markéta Franke – konzultantChance 4 Children, lektor, e-learning specialista, 8 let člen týmu pracujícího s dětmi v dětských domovech, dlouholeté mentoringové zkušenosti, IT management 25 let.
Petra Erguvanli – vedoucí projektu Pomocník a Odrazový můstek k životu v Chance 4 Children, práce s managementy dětských domovů od roku 2017.
Ing. Monika Kavanová, Ph.D. – lektor, mentor, konzultant, specialista na celoživotní vzdělávání, lektor na Univerzitě Karlově.
Rádi bychom přidali zvláštní poděkování Monice, protože to byla právě ona, kdo jako první uviděl potřebu vzdělávání vychovatelů a inspiroval náš tým, abychom se do toho společně pustili. Děkujeme!
Mgr.Tereza Zlámalová – psycholog, má dlouhodobou praxi v pedagogicko-psychologických poradnách, jako školní psycholog, má praxi v rodinné poradně a na dětských klinických pracovištích, konzultantka primární prevence sociálně patologických jevů.
Mgr. Kateřina Kopečná – psycholog, pracuje 10 jako školní psycholog, psycholog dětských skupin.
Mgr.Pavel Wieser – psycholog a lektor, 12 let specializace na vzdělávání dospělých.
Mgr. Jaroslava Haĺková – e-learning specialista, Co-founder společnosti Zobárna (koncept e-learningového vzdělávání),
Michaela Scala – C4C komunitní specialista.
Gabriel Szabó – technická podpora.
Příklady zpětných vazeb:
Vychovatelka DD Kralupy nad Vltavou: „Vše bylo dokonalé, jste tým zkušených odborníků a velmi pěkně máte vše zpracované a přehledné, je s Vámi radost se vzdělávat, hodně mi to pomáhá v seberealizaci a praxi s dětmi. Přeji Vám všem hodně dalších úspěchů v tom, co děláte, a že to děláte s chutí a vervou je úplně jasné. Díky, díky, díky.“
Vychovatelka DD Kralupy: „Ahojky…..tento kurz mi zatím dal nejvíce. Naučila jsem se, že se nemám vrhat do pomoci, aniž bych se zeptala, zda o to dotyčný stojí. Kladně hodnotím možnost účastnit se 1x za týden a splnit zadané úkoly a následně závěrečné popovídání. Děkuji a těším se na další setkání…jste moc fajn, cítím se s vámi při povídání uvolněně a příjemně.“
Vychovatelka DD Žatec: „Mě vyhovoval časový prostor pro splnění úkolů, i čas online setkání. Online setkání byla úžasná, protože jsme si mohli sdělit navzájem své zkušenosti, postřehy, svoje pocity a ještě slyšet i slovo zkušené pracovnice. Navíc v pohodlí domova, bez potřeby se někam dopravovat. Vše, co jsme probírali, asi každý z nás spíše tuší. Je fajn si vše pojmenovat a probrat, případně i připomenout, ale hlavně vyzkoušet. Některé techniky jdou skvěle využít v praxi a to nejen ve škole, ale i v běžném životě. Děkuji za kurz.“
Vychovatelka DD Dolní Počernice: „Opět se mi potvrdilo, že určité vědomosti si je potřeba si občas opakovat. Setkání s Vámi mi vždy navodí prima náladu a hlavně otevře myšlenkové procesy, které má někde uložené, a tudíž si je opět osvěží a využije je v praxi. Mě to stále utvrzuje, že svoji práci dělám dobře, a i když spíše využívám životní zkušenosti, tak si tam dokážu napasovat zkušenosti od Vás. Proto mě spolupráce s Vámi baví, jak po stránce vzdělávací, tak i po stránce časové. Za to Vám děkuji.“
Vychovatelka Klokánek Chomutov: „Přeji krásný dobrý den, za mě bylo dobré vše. Vyhovovala mi forma domácích úkolů a následné společné, velmi příjemné setkání. Celý kurz byl veden zábavnou formou, což mě moc bavilo, získala jsem plno užitečných rad, návodů a nápadů, jak se k dětem ještě více přiblížit, jak jim pomoci při jejich startu do života. Děkuji za přínosné informace a doufám, že se nevidíme naposledy.“
S podporou: