V únoru letošního roku jsme se seznámili s pozoruhodnou dvojicí mladých mužů, kteří nás nadchli svými aktivitami v profesním životě i ve volném čase. Přestože jsou oba stále ještě studenty, jsou ve svém oboru již poměrně pokročilí, neboť jsou vedoucími lektory ZDrSEM, jedné z nejdéle působících organizací v oblasti výuky první pomoci v České republice. Tito talentovaní mladí muži, Štěpán Mikula a Ondřej Beníšek, se nabídli, že se o své zkušenosti a znalosti v oblasti první pomoci podělí s voliči C4C: dětmi z dětských domovů!
Rozjeli se tedy do tří zařízení – dětského domova v Ledcích, v Unhošti a Dolních Počernicích.
„Když se děti dozvěděly, že kurz bude trvat tři hodiny, nejprve byly zděšené,“ popisuje Petra Erguvanli, koordinátorka programu Odrazový můstek k životu, pod jehož záštitou C4C s dětskými domovy spolupracuje. „Skončilo to ale tak, že děti nechtěly kluky vůbec nechat odjet a prosily je, aby se za nimi opět brzy přijeli podívat.“
Čím se podařilo zaujmout jejich pozornost na celé tři hodiny? A co se naučily?
„Děti se formou her dozvěděly, jak se chovat v život ohrožujících situacích, jako jsou bezvědomí, nutnost resuscitace, či zastavení masivního krvácení,“ popisuje Štěpán Mikula. „Zajímalo je také, jak reagovat v situacích, kdy se někdo ocitne v akutním ohrožení kvůli požití alkoholu nebo drog.“
Děti si z kurzu odnesli certifikát o absolvování kurzu první pomoci u života ohrožujících stavů a resuscitace.
„Děti byly nadšené, bylo velkou výhodou že oba lektoři jsou mladí a umí se vcítit do dětských duší,“ poděkovali lektorům z dětského domova v Ledcích. „Nejvíce se jim líbila masáž srdce.“
„Lektoři byli super frajeři, dalo se s nimi bavit o všem,“ oznamovala nám uznale jedna z účastnic kurzu z dětského domova v Unhošti, šestnáctiletá Maruška. „Ukázali jsme jim celý DD a zůstali s námi ještě chvilku na pokec,“ směje se.
Autoři: Petra Erguvanli, Zuzana Šrámková