Mezigenerační propojování: když se stáří propojí s mládím je v tom něco nadčasově krásného

22.06.2018

22.06.2018

Děti z dětského domova v Unhošti přišly potěšit seniory v sousedním domově důchodců. Společně se nasmáli, zazpívali si a zahráli si spoustu her.

“Při takových setkáních mi až nabíhá husí kůže” usmívá se Manfred Franke, zakladatel C4C, který se v při této příležitosti pasoval do role fotografa. “Je krásné sledovat, jak stařečkům září oči, radují se a hrají si jako malí. Pozorovat interakci seniorů s dětmi byl úžasný zážitek.”

Milé setkání napříč generacemi přesáhlo veškerá očekávání, mladí i staří si neuvěřitelně sedli. Akci pod hlavičkou Chance 4 Children připravila Petra Erguvanli za vydatné pomoci Markéty Szabové a Rafala Wojase. K úspěchu přispěli i klauníci Dr. Klauna.  Zúčastnilo se 30 seniorů a 12 dětí z dětského domova Unhošť. Pár minut zábavy a poněkud utlumení a odměření senioři se najednou proměnili ve velmi živé a usměvavé publikum a aktivní účastníky.

“Ve skutečnosti jsem nečekala, že se naši senioři zapojí, ale k mému překvapení byli všichni aktivní a opravdu nadšení,” říká ředitelka Domova seniorů Lenka Ungerová. “Takhle “nabuzené” do života jsem je ještě neviděla, čišela z nich čistá radost!”

Rafal s klauny bavil všechny vtipnými skeči, zpívalo se, tančil a tleskalo do rytmu.

Děti měly za úkol servírovat občerstvení a nutno říci, že se toho úkolu zhostily na výbornou. Pomáhaly s velkou úctou a citlivostí ke všem, hlavně ale k mnoha seniorům na invalidních vozících.

Krásná byla interakce při společných týmových aktivitách, hry s kostičkami LEGA prověřili týmové schopnosti.

Toto setkání znovu potvrdilo, že trocha otevřenosti a laskavosti dokáže zázraky. Výborná synergie mezi seniory a dětmi z dětského domova byla nepřehlédnutelná. Obě strany žijí v sociálních zařízeních, odděleni od svých blízkých, často se cítí osamělí a postrádají pečující rodinné prostředí. Proto si navzájem mají tolik co dát. Pro všechny, včetně organizátorů a personálu, to bylo nesmírně obohacující odpoledne.