Na palubu s Nave Italia! Potřetí 😊

17.06.2019

 

Italské velvyslanectví v Praze, Chance 4 Children a nadace Tender to NAVE ITALIA, již po třetí uskutečňují pod záštitou Ministerstva zdravotnictví charitativní projekt „Na palubu s Nave Italia“.

Projekt pochází z Itálie a má za sebou řadu úspěšných let. Jedná se o pětidenní plavbu po Středozemním moři, které se mohou zúčastnit děti po onkologické léčbě a děti z dětských domovů. Během své cesty si užívají hodně zábavy, návštěv zajímavých míst a většinou se setkávají i s hospitalizovanými dětmi v italských nemocnicích.

Díky spolupráci se společností UNICREDITBANK, která expedici finančně podpořila, se letos plavby snů zúčastní 6 dětí z dětských domovů (Nové Strašecí, Kralupy nad Vltavou a Písek) a 6 dětí po onkologické léčbě z nemocnice v Brně a nemocnice Motol.

Každé z nich si prošlo velmi nelehkými životními situacemi, musely se vypořádávat s těžkou nemocí nebo vytržením z přirozeného světa svých vrstevníků, kteří vyrůstají ve vlastních rodinách.

Během plavby probíhá za dohledu odborníků zábavně-naučný program, který dětem pomáhá v opětovném zapojení do běžného života. Mají možnost být součástí a zároveň samotnými tvůrci programu, jelikož už v průběhu plavby připravují vlastní program pro pacienty z dětské kliniky v Olbiu.

Ze zkušenosti z minulých ročníku víme, že tato aktivita má pozitivní vliv na obě skupiny dětí – všechny zažívají radost z pomoci druhým. Pro ty, které vlastními silami připravují zábavu pro nemocné děti, je to nezapomenutelný zážitek. Byli jsme svědky jejich obrovské vnímavosti, soucítění, pochopení a také neskrývané naděje a přesvědčení, že těžkosti lze překonat a že jednoho dne bude zase líp.

Během expedice se mění vnímání dětí na všech úrovních – od sociální díky kontaktu s rodinami v centru pro matky s dětmi v Římě; přes kulturní prostřednictvím návštěv památek ve Vatikánu, Římě a Olbii; až po tu emoční, kdy samy pomáhají vytvářet pozitivní zážitky jiných dětí, stávají se empatičtějšími a díky tomu, co na své cestě viděly, také vzdělanějšími.

Vice informací o projektu z minulých let najdete zde: https://www.facebook.com/expedicesnaveitalia/

 

Zuzana Šrámková