C4C letos získalo významnou akreditaci Erasmus+ pro projekty mobility mládeže a pracovníků s mládeží, kterou uděluje Dům zahraniční spolupráce (podrobně jsme o akreditaci informovali v tomto článku). Tento úspěch nám otevřel cestu k mezinárodním vzdělávacím příležitostem – a hned první z nich byla výprava ředitelů a vychovatelů dětských domovů do Albánie.
Týden plný sebeobrany a inspirace
Do přímořského městečka Golem vyrazila čtrnáctičlenná skupina z různých koutů České republiky. Čekal je intenzivní program zaměřený na metodu ESD – Empowerment Self Defence, tedy praktické techniky sebeobrany a prevence násilí. Tento přístup je v Albánii velmi populární, a dokonce součástí školní výuky.
Program ale nebyl jen o školení. Účastníci společně cvičili, diskutovali, odpočívali u moře a bazénu a také poznávali místní kulturu. Velkou hodnotou celé cesty bylo vzájemné sdílení zkušeností, které probíhalo neustále – při práci, ve volném čase i během cest.
Sladkou tečkou cesty bylo setkání s ředitelkou místního dětského domova, které všechny obohatilo o další motivaci pro jejich práci v Česku.
Silnější než kdy dřív
Po týdnu se účastníci vraceli domů nejen s novými dovednostmi a poznatky, ale také s přátelstvími a nápady na spolupráci. Odjížděli jako jednotlivci, ale vraceli se jako sehraná parta přátel.
„Ještě jednou velké díky za skvělou organizaci celého pobytu. I když to bylo celkově velmi náročné, každý den jsme prožili naplno. Získané zkušenosti budu maximálně využívat ve své práci. Albánie mě uchvátila, takže celý pobyt byl opravdu skvělý.“
— Martina Mrlíková, ředitelka, Dětský domov a Základní škola Vizovice
Albánského původu je také nositelka Nobelovy ceny za mír, matka Tereza. „Chtěli bychom tímto symbolicky navázat na její odkaz a usilovat o to, aby každý zapojený dětský domov mohl pokračoval v její cestě míru a dobra…“ říká Markéta Franke, která účastníky za C4C po celou dobu aktivně podporovala a doprovázela.
Poděkování
Tento úspěch ukazuje, že způsob, jakým C4C podporuje vychovatele a ředitele dětských domovů, je v České republice naprosto unikátní a velmi oceňovaný.
Velké díky patří:
- Domu zahraniční spolupráce za příležitost díky programu Erasmus+,
- lektorkám Gentianě Susaj (ESD Albania) a Lindě Štucbartové (Sebeobrana pro všechny) za jejich energii a inspiraci,
- a hlavně všem účastníkům, kteří vytvořili úžasnou atmosféru celé cesty.
„Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.“