Alza pomáhá dospívajícím, kteří opouští dětské domovy

20.08.2021

 

Představte si, že je vám 18 a víte, že musíte jít pryč z místa, kterému říkáte domov. Vše, co znáte, je pryč, a vy se musíte postavit na vlastní nohy – na nohy, o kterých nevíte, jak fungují.

Tento krok je ta nejtěžší věc, jakou musí každé dítě z dětského domova jednoho dne podstoupit. Dětské domovy i naše nadace se snaží tyto novopečené dospělé na tak velkou změnu připravit – jak emočně, tak prakticky. A právě nedávno se na nás několik domovů obrátilo s prosbou o pomoc:

Odcházející chráněnci se totiž většinou stěhují do nevybavených bytů nebo ubytoven a potřebovali pomoc s vybavením bytů. Domovy sice pomáhají tím, že pomalinku (většinou formou dárků k Vánocům) zásobují děti, které budou v blízké době z domova odcházet, věcmi do domácnosti – příbory, hrnci, matracemi, ale ve většině případů se nestihne nashromáždit vše, co je nezbytně potřebné. Proto je jakákoli pomoc v tomto ohledu vždy nesmírně vítaná.

Neváhali jsme tedy a oslovili jsme Alzu, která velice rychle zareagovala a poslala do dvou dětských domovů mimo jiné mikrovlnou troubu, vysavač, mixer, sadu nožů, fén na vlasy, žehličku, sadu nádobí, mop, vysavač, varnou konvici, toustovač.

Pomoc od Alzy ulehčila krok do neznáma několika novopečeným dospělým, kteří se budou muset v nejbližších letech potýkat ještě s nejednou překážkou.

Z Chance 4 Children posíláme do Alzy velké poděkování,“ říká Petra Erguvanli, koordinátorka programu Odrazový můstek k životu. „Zareagovali bleskově a přesně s tím, co děti odcházející z domovů potřebují. Děkujeme moc!

Ráda bych moc poděkovala Alze, jak za mě, tak za naše děti, které odcházejí z dětského domova. Všem jste udělali velikou radost,“ posílá pozdrav do Alzy i ředitelka DD Klánovice Dana Kuchtová.

A velkou radost měli i v DD Nové Strašecí:

Chtěl bych tímto poděkovat firmě Alza za materiální pomoc na podporu dětí odcházejících z dětského domova. Mají v počátcích dost starostí s veškerou nezbytnou agendou a úřady a samozřejmě ani peněz nemívají nazbyt. V tento moment je každá upřímná pomoc velmi potřebná a žádoucí. Děkuji Alze, že se zapojila do skvělého projektu pomoci „dospělákům“ s jejich
prvními kroky mimo ústavní péči,“ poděkoval Mgr. Milan Čížek, statutární zástupce DD Nové Strašecí.

Je to jen první krok, ale jeden z nejdůležitějších. Držíme dětem palce, aby potkávali lidi s vřelým srdcem i při všech těch, které budou následovat!

Pomozte nám pomáhat!

Lekce našich učitelů a činnost mentorů jsou dětským domovům poskytovány zdarma. Jsme podporováni pouze Vámi! Zvažte prosím členství v „Klubu přátel Odrazového můstku k životu a C4C“ kliknutím sem.

Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli dál měnit životy znevýhodněných dětí k lepšímu, a nesmírně si jí vážíme!

 

 

Autorka: Petra Erguvanli