Cesta na východ – kamion C4C s pomocí dorazil k ukrajinským hranicím! Robin Hood z C4C přivezl 8 tun pomoci, Dr. Klaun přináší poselství naděje

21.03.2022

 

„Byly to intenzivní 4 dny plné zážitků,“ říká Rafal Wojas, spoluzakladatel C4C, o své cestě na polsko-ukrajinskou hranici. Spolu se zakladatelem C4C Manfredem Franke jeli plných 28 hodin, aby dopravili 8 tun potřebné pomoci přímo do ukrajinského pohraničí.

Kromě věcí jako jsou spací pytle, nové zimní oblečení, boty, přikrývky, dezinfekční prostředky a svíčky přepravili také 660 kg obědových masových konzerv, které laskavě darovala firma www.biofarmadrab.cz z Dolního Bezděkova.

Potraviny jsou doslova darem z nebes,“ děkoval Jaroslaw Sedlak z polského týmu Dr. Klauna. „Manfrede, Rafale, jste spolehliví jako švýcarské hodinky, že přivezete to, čeho je nejvíc potřeba.“ Většina konzerv byla poté přeložena na samostatný kamion a ukrajinským týmem Dr. Klauna převezena k  těm, kdo je potřebují přímo v srdci ukrajinského území – což byla nebezpečná cesta.

Materiální pomoc však nebyla jediným cílem této cesty, měla i další rozměr. Rafal, který vede tým Dr. Klauna C4C, přijel plně připraven přinést dětem v polských pohraničních uprchlických táborech dotek lásky, naděje a radosti. Přestože byly traumatizované a v šoku, rozzářily se jako malé hvězdy, když je začal bavit svými triky, zpívat s nimi a hrát si.

Měl jsem trochu obavy, že mé klaunské schopnosti budou v tomto prostředí vystavené náročné zkoušce,“ usmívá se Rafal. „Ale reakce dětí mě překvapily – byly jako proměněné a aspoň na tu chvíli zapomněly na nebezpečí a hlad po dlouhé cestě sem.“ Strhl je svým nadšením a brzy měl okolo sebe kupu dětí, které s ním zpívaly a vystupovaly! Bylo to opravdu dojemné!

Na závěr bychom rádi poslali velké DÍKY všem, kdo nám pomohli uskutečnit tuto cestu: Karlu Kopeckému ze společnosti Iveco/Strojservis, který nám na ni půjčil nákladní auto, Biofarmě Dráb za velkorysý dar v podobě zmiňovaných masových konzerv, Tomáši Pelíškovi ze společnosti S.C. Johnson za čistící prostředky a svíčky a také všem velkým i malým dárcům a přispěvatelům. Zvláštní poděkování patří polským členům Dr. Klauna, Jarkovi a Agnieszce Sedlakovým, za to, že Manfredovi a Rafalovi poskytli ubytování a jídlo, a dokonce se vzdali i vlastní ložnice, aby jim dopřáli klidný spánek.

 

Děkujeme vám!