Decibely v DD Sázava

23.07.2010

Čerstvě darovaná bicí souprava Yamaha „Stage Custom“krásně doplňuje potřebný zvukový arzenál mladá hudební skupiny „Salinovci“ a je zároveň příslibem mnoha decibelů pro nejbližší okolí.

Dá se pravděpodobně s jistotou tvrdit, že ve většině dětských domovů po celém světě se klade důraz na nízkou úroveň hluku, vzhledem k počtu tam přebývajících dětí. Ne tak v dětském domově Sázava, kde se pod vedením učitele hudby ze C4C programu Odrazový můstekMichala Němečka zformovala skupina Salinovci. Michal je zakladatelem legendární rock and blues kapely Pumpa, která na české scéně působí již téměř 40 let, viz www.pumparock.cz.

S důrazem na myšlenku, že „každé dítě má právo na vzdělání“ poskytuje Odrazový můstek zapojeným dětem doplňkové vzdělávací programy a odborné, mimoosnovní kurzy, které pomáhají dětem ze zařízení náhradní péče, kde vyrůstají bez lásky a podpory svých rodičů, najít své místo v životě. Kromě výuky teorie kreativní hudby program nabízí také lekce počítačové gramotnosti, péči o domácnost, pekařskou a cukrářskou výrobu, kadeřnický kurz a konverzační angličtinu, vše s cílem pomoci společensky znevýhodněným dětem s přípravou na dospělý život, nalezení zaměstnání a úspěšnou integraci do společnosti. V roce 2009 se do programu zapojilo více než 200 dětí ze 17 různých domovů. Více o programu Odrazový můstek zde.

Bicí souprava byla posledním kusem základní výbavy, který kapela nutně potřebovala,“ říká David Just, vychovatel. „Doteď museli používat jen vypůjčené bubínky,“ dodává s úsměvem.

Soupravu Yamaha věnoval Salinovcům John Paul Franke (23), syn zakladatele C4C Manfreda Frankeho.

„Mohl jsem ji prodat, ale měl jsem pocit, že udělám lépe, když ji věnuje těmto mladým talentovaným lidem,“ usmívá se John Paul. „Peníze nejsou všechno.“ Pozoruhodný čin mladého muže, který si sám přivydělává na živobytí jako herec.

John Paul (J.P.) začal na bicí hrát před několika lety, ale členové jeho kapely se postupně stěhovali na jiná místa, takže skupina zanikla. Brzy na to se začal věnovat bojovým uměním a na bicí začal padat prach. Když se díky svému zapojení v C4C doslechl o skupině ze Sázavy, rozhodl se jim soupravu věnovat.

„J.P. je super,“ říká Míša, mladý bubeník Salinovců, „slibujeme, že bubny dobře využijeme!“

Snad to ocení i sousedé 🙂