Hairmates: Seznamte se s dvanácti mladými lidmi z dětských domovů, kteří dostali možnost strávit den v proslulém kadeřnickém salonu

22.12.2022

 

Autor: Markéta Franke

Martin Plesar je úspěšný a vyhledávaný kadeřník, který vlastní pražské studio Hairmates. Má hlavu otevřenou, veliké srdce a kolem sebe úžasný tým stejně pozoruhodných lidí. Martin se nabídl, že pro mladé dospělé z dětských domovů udělá prima den u něj v salónu. Přizval své kolegy a kamarády: cvičitele jógy Tobiase, kadeřníky Josefa, Melanii a Moniku, a tři Lucie: vizážistku, fotografku a koordinátorku.

My jsme se domluvili se třemi dětskými domovy – v Žatci, Krásné Lípě a v České Lípě – z nichž do Prahy dojeli v neděli 4.12. vždy jedna vychovatelka a 4 mladí lidé.

A byl to nádherný, pohodový den plný otevřenosti, důvěry, přátelství a podpory.

Zatímco se mládež prostřednictvím Tobiase seznamovala s jógou, byla chvíle i pro inspirativní povídání s vychovatelkami. Lucie následně otevřela dílničku, kde si mohl každý s její pomocí vytvořit tzv. vision board, nástěnku životních snů či cílů:

Moc mě to bavilo!” zářila jedna z mladých slečen Aneta. „Nevěděla jsem, že se dají tak hezky poskládat myšlenky. A taky jsem poprvé cvičila jógu. Moc se mi líbilo, jak na nás byli všichni od Martina hodní a brali nás jako sobě rovné!

Mezitím se dala do práce i Lucka fotografka a všichni kadeřníci. Rukama jim prošel snad každý! Lucka vizážistka pak dolaďovala vzhled tak, aby byl výsledný dojem naprosto dokonalý.

Den plynul ve zvídavém povídání o kadeřnické profesi, o plánech a tužbách dětí, o osobních hodnotách a zkušenostech těch starších. I ty nejvíce uzavřené duše se začaly otevírat, projasňovat a užívat si laskavou atmosféru.

Učím se na kadeřnici,“ řekla Vanesa z dětského domova v Žatci. „Ve škole nám říkají jiné věci, než jsem slyšela dnes tady. Každý to dělá trochu jinak a od každého se můžu něco naučit. Až dodělám školu, chtěla bych pracovat s takovými lidmi, jako jsou tady!

Den jako z pohádky,“ popsala své pocity okouzlená vychovatelka Monika Dolejší. „Máme to jako krásný dárek za odměnu. Jeli jsme schválně autobusem, protože naše děti ještě nikdy nejely metrem. A taky zajdeme na vánoční trhy.“

V pozdním odpoledni se tak nikomu nechtělo domů. I Martinova slova vystihla výjimečnou atmosféru společně strávených chvil: „Naprosto smysluplná neděle. Děkujeme za zprostředkování, všichni jsme si to užili.“

I my děkujeme. Zůstanou nám všem krásné vzpomínky zachycené i fotografiemi, zůstanou nová kamarádství.

Parta Hairmate dala mladým lidem z dětských domovů naprosto nenásilně a vlídně nahlédnout do svých životů a práce, otevřela jim nové obzory. Ba co víc, sehrála roli pozitivních vzorů.

A my jí za to z celého srdce děkujeme!