„Ještě, ještě!“ skandovaly děti při lekcích bubnování v DD Ledce

20.07.2021

 

Do dětských domovů Ledce a Klokánek Hostivice poslal C4C nové učitele hudby. Učitele bubnování na africké djembe.

Hudební skladatel Jaroslav Vaculík zapátral ve svém diáři a jel vyzkoušet, jaké je to učit děti v dětských domovech bubnovat na africké djembe. Nevěděl, co ho čeká. Poprvé vkročil za brány DD. Pomocnou učitelkou mu byla Martina Pupcsiková, textařka Járových písniček. Mělo to být zpestření dnů v dětských domovech, dát možnost ohmatat si tyto těžké hudební nástroje, popovídat si o rytmu a v neposlední řadě dát dětem možnost se na bubnech doslova vybít 🙂

Děti byly úžasné – od prvního okamžiku nadšené, že si na bubny mohou byť jen sáhnout. Začátek hodin v DD Ledce bylo ryzí nadšení z toho, co za zvuky se dá z bubnů dostat 🙂 Pak práce se správnou technikou a s rytmy. Hodina nestačila, musela se jet skoro dvouhodinovka,“ radovali se Martina s Járou.

Když bubeníci přijížděli do Ledců za týden podruhé, děti je už čekaly na chodníku, objímaly je a nosily bubny co nejrychleji na své místo. Bylo krásné počasí a hrát na zahradě bylo vyloženě za odměnu. Děti se učily doprovázet na bubny písničky, které Martina s Járou složili. Dvouhodinovka se ukončovala velmi těžko – děti je nechtěly pustit domů a skandovaly: „Ještě, ještě, ještě!

Při třetí návštěvě Ledců se jedna malá holčička přiznala, že plakala, protože se bála, že už nepřijedou. Další lekci si užili společně opět na zahradě a na rozloučenou je tulily ještě u auta.

A kdy přijedete zase?

No, nějak to uděláme, aby zase mohli. Zatím je posíláme do Klokánku Hostivice…

V Klokánku byly menší děti a určené jen dvě lekce do začátku prázdnin. Menší děti potřebují na bubnech méně držet rytmus, zato více řádit spontánně,“ vysvětluje Martina. „Nejdřív dostaly výchovnou lekci, že mokří z bazénu k bubnům nesmí – blány by popraskaly. Děti se usušily a mohlo se začít řádit.“

Nejmenší děti bubnovaly jak o život a zvládaly i dva bubny naráz,“ smál se Jára.

Ze začátku bylo u mrňat jedno, co Jára říká. Hezky vyslechly pokyny a pak si stejně bubnovaly svoje 🙂

„Právě tady jsme vytipovali jednu starší holčičku, která projevila velké nadání pro rytmus a hudbu. Nikdy na nic nehrála. Při bubnování doslova zářila!“ prozradila Martina.

Ano, talent se nedá potlačit, umí vytrysknout – a i ta radost z toho, to v sobě najít. Samozřejmě holčičku těšilo dělat něco, co sice neznala, ale automatický jí to šlo dobře a prožívala tak radost sama ze sebe.

„Dostala doporučení pořídit si jakýkoliv hudební nástroj a věnovat se mu,“ směje se Jára.

Třeba … třeba ji právě tato jeho návštěva nasměruje na cestu, která ji bude těšit a kde jednou vynikne. Je hezké objevit „zakopané poklady“ v dětských domovech. Dát dětem šanci.

A třeba té holčičce někdo pošle hudební nástroj a jejího učitele přes C4C. Můžete to být Vy… 😊

Pomozte nám pomáhat!

Lekce našich učitelů a činnost mentorů jsou dětským domovům poskytovány zdarma. Jsme podporováni pouze Vámi! Zvažte prosím členství v „Klubu přátel Odrazového můstku k životu a C4C“ kliknutím sem.

Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli dál měnit životy znevýhodněných dětí k lepšímu, a nesmírně si jí vážíme!

 

Autor: Zuzana Šrámková