Paliativní péče: úsměvy na oddělení, odkud se jen málokdo vrací domů…

25.05.2022

 

Už nějakou dobu vnáší Dr. Klaun úsměvy a smích dokonce i na oddělení, kde veselo vůbec nebývá. Na oddělení, kde pacienti vědí, že není příliš naděje, že se odtud někdy vrátí domů.

Autor: Martina Pupcsiková

Týmy Dr. Klauna a Dr. Psa se tam chodit nebojí – naopak se tam těšíme! Na pacienty, pro které jsme mnohdy vším, co k rozptýlení mají. Čekají na nás týden nebo dva, až se jim zase vrátíme. Leží a těší se – na těch pár minut, které jim věnujeme a jsme tu jen pro ně. Jsme pro ně důležití a oni jsou nesmírně důležití pro nás. Jejich úsměv nebo dokonce smích jsou jako tryskající zlato – protože je dokážeme vylákat z apatie. Z vyhaslých očí, ze špatného polykání, z neschopnosti se zvednout, z hadiček do nosu, z vývodu ze střev – a přece nám podají ruku nebo se nakloní pohladit Dr. Psa! Oni vlastně dávají odměnu nám – že s nimi toto smíme zažívat! Chvilkové probrání se z letargie a z beznaděje, z umírání … kdy se oči opět rozzáří …

Paliativní péče je místo plné emocí. Místo, kde si pacienti přejí jediné – zase být zdraví a smět jít ven. Je to místo, které nás vrací zpátky na zem, k tomu, co je opravdu důležité. Nic dalšího už tu nepotřebují. Bohatí jsou ti z nich, za kterými chce někdo přijít – někdo z rodiny nebo nějaký kamarád.  A tuto velkou moudrost nám předávají za pouhou naši přítomnost. Za to, že jim zahrajeme na ukulele, zazpíváme oblíbené písničky, zavzpomínáme, zavtipkujeme, předvedeme, jak Dr. Pes umí chytat lžičku a zvednout klíče.

Kdo z nich tam bude, až zase přijdeme? Potkávat na paliativní péči „staré dobré známé“ je dar. Vidět, že se na nás těší a že se nás dočkali, že se usmějí už ve chvíli, kdy vstupujeme do pokoje.

Interny a domovy pro seniory navštěvuje Dr. Klaun už několik let. Návštěvy na oddělení paliativní péče v Kutné Hoře jsme odstartovali letos na jaře. Vrchní sestra, paní Hochmanová, byla nejprve skeptická a spíš se bála rozdováděných klaunů na tak vážném místě. Chtěla předem zaslat fotky z jiných seniorských návštěv a opatrně si vyžádala první testovací návštěvu. Z té byla nadšená tak, že vytiskla fotky na nástěnku.

Další týden měla Kutná Hora akreditaci nemocnice a vrchní sestra nám nadšeně volala, že fotky klaunů upoutaly komisi a dostala za tuto péči pro pacienty extra ocenění,“ vzpomíná Martina Vaculíková na svou radost z testu Léčby úsměvem. Zjevně zafungovala!

„Do týdne jsme spolu domluvily i návštěvy Dr. Psa, patřičné souhlasy a opět první testovací návštěvu. Dopadlo to jak jinak než nadšením. Pacienti jsou z chlupatého kamaráda unešení. Někteří se kvůli pohlazení zvedají z postelí, někdo by si ho vzal nejraději na peřinu,“ pokračuje Martina. „A někdy, když sleduji naše klauny u seniorů, musím vyjít na chodbu, abych skryla slzy dojetí.“

Dává Vám to také smysl? Tak posílejte Dr. Klauny i Dr.Psa na paliativní péči dál a pravidelně. Klinkněte zde a pomozte nám pomáhat! Sledujte FB „Dr. Klaun“ a náš web www.drklaun.cz, a uvidíte na fotkách z návštěv na vlastní oči dopad „své investice“.

Nebudete toho litovat.

Děkujeme!

https://www.darujme.cz/projekt/1205791