Představujeme: Jóga smíchu! Pojďte se řehtat s Jitkou do dětského domova v Trnové.

06.06.2022

 

Autor: Zuzana Šrámková –

Mám moc ráda životní příběhy lidí, se kterými se setkávám. Je obohacující sledovat, jak se někdy mozaika jejich osudů skládá, jak je něco, co na začátku nedávalo smysl, zavede někam, kam by jinak možná ani nedošli. Někdy to může být dokonce zdánlivě nevítaná vlastnost, dokonce handicap, který nám později pomáhá ulehčovat svět a život tam, kde je to třeba. Střípek takového příběhu nám nedávno poslala Jitka, jedna z našich učitelek. Věnuje se józe smíchu v dětském domově Trnová pod záštitou našeho programu Odrazový můstek k životu:

Snad od mala jsem se ráda smála, později asi spíše už „řehtala“. Měla jsem a mám hlučný smích, ne každému příjemný. Dříve jsem se ho tedy snažila i tlumit, abych ostatní nerušila. Pak jsem kolem roku 2010 na jedné životní křižovatce přemýšlela, co dělat dál a přišel mi do cesty kurz pro instruktory jógy smíchu. Tak to bylo něco pro mě. Rozhodla jsem se, že zkusím ten můj smích využít a snad třeba i „zkultivovat“. 

U vzniku tohoto oboru jóga určitě stála, já z ní dnes při tom vnímám hlavně dýchání a protažení. Po kurzu jsem založila v Plzni klub smíchu, ale upřímně se to zase až tak moc nechytilo a neujalo. „Smíchování“ jsem tedy odložila – ale smích nikoli. 

Minulý rok v létě jsem byla pozvána na letní kurz jógy a afrických tanců, a tam jsem potkala Vendy Tichotovou, která mě přivedla k Chance 4 Children coby budoucího Dr. Klauna a pak přišla vaše nabídka spolupráce s dětským domovem v Trnové. Přišlo mi to naprosto skvělé. Od první chvíle jsem se tam cítila dobře a vesele. Práce s dětmi  mě naplňuje štěstím a radostí. Možná i proto, že rozesmát děti je určitě jednodušší než dospělé, vždy mě ty rozesmáté a rozzářené tváře dojmou. Jsem za tuhle příležitost opravdu vděčná a děkuji za ni.

Jitka má také úžasnou zpětnou vazbu ze samotného dětského domova:

„Paní Jitka je velice milá, pořád usměvavá a nabitá pozitivní energií,“ napsala nám paní Helena Tichá, ředitelka dětského domova v Trnové. „Děti paní Jitku milují, těší se na ni a dokonce ji i „poslouchají“ – respektují ji. To je známka toho, že se jim jóga smíchu s ní líbí a dokonce si již pamatují sestavy. Setkávají se obvykle v pondělí a už od úterý se děti začínají ptát: „Kdy zase přijede paní Jitka?“ 😊 Umí si děti získat, zasmějí se, ale i zacvičí – protáhnou tělíčko, a to v naprosté pohodě a v klidu – a to všichni bez napomínání. Děti jsou uvolněné a miloučké, řekla bych, že je to nabíjí. Jsou vděčné za jakýkoliv kontakt a jóga smíchu je pro ně super.“