S dětmi za motýly

19.05.2024

…aneb jak si společně užít návrat k přírodě? Nová iniciativa C4C v oblasti ekologické výchovy!

Vzpomínáte si, jaké to bylo, když jste na procházce s (pra)rodiči objevovali tajemství přírody, když jste se radovali nejen z hub či borůvek, ale i z šišek nebo veverek (a jiných breberek)? I děti z dětských domovů si umějí užít dobrodružství návratu do přírody. Nedávno se o tom přesvědčila naše spolupracovnice Eva Chýlová, která dětem v Písku názorně a hravě přiblížila fascinující svět motýlů, housenek a celého ekosystému.

V rámci vzdělávacího programu Odrazový můstek k životu se Eva ve svých workshopech, nazvaných „Tajemství přírody“, zaměřuje na zvyšování povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí. Ředitelka píseckého dětského domova Radka Janoušková k tomu říká: „Jsem velice vděčná C4C a Evě za to, že tento transformativní workshop přinesli, neboť pouze pokud budeme u dětí pěstovat smysl pro odpovědnost k ochraně přírody, máme šanci zachovat krásu přírody i pro budoucí generace.“

Děti se do toho s Evou pustily s energií sobě vlastní. Na první schůzce se seznámily s pozoruhodnými životními cykly motýlů. Pozorovaly vajíčka, svlečky housenek i plně vyvinuté motýly. Nejvíce je překvapila informace, že některé druhy motýlů odlétají podobně jako ptáci na zimu do krajů s teplejším klimatem a s příchodem jara se k nám vracejí.

„Myslím si, že ve světě chytrých telefonů, sociálních sítí a všudypřítomné digitalizace je důležité učit děti o koloběhu života, tajemstvích přírody a ekologii“, říká Petra Erguvanli, projektová manažerka programu Odrazový můstek k životu. „Když vyrůstáte v ústavní péči, je pravděpodobnější, že se k vám tolik podnětných informací o životě venku nedostane.“

Zdá se, že Eva má nepřebernou zásobu inovativních materiálů, které svým vděčným studentům s radostí předává. Další workshopy a výpravy do přírody přinesly poznávání různých druhů hmyzu, motýlů i čmeláků, včetně vyhledávání rostlin sloužících jako potrava pro hmyz nebo rozhovorů o tom, jak důležití jsou tito tvorové pro naše ekosystémy. Jindy děti sledovaly video o počátku života čerstvě vylíhlých motýlů, vyrobily si vlastní „houseníky“ z recyklovaných materiálů nebo malovaly obrázky housenek. Také diskutovaly o tom, jak může každý člověk odpovědně přispět k zachování a posílení biologické rozmanitosti naší planety.

„Nadšené reakce účastníků kroužku mě samozřejmě velmi těší. Hodiny je upřímně baví a před každým setkáním je znát radostné očekávání,“ shrnuje Eva. „Jsme rádi, že se nám podařilo vzbudit jejich zvědavost a pomoci jim rozvíjet hlubší porozumění přírodě.“

Děkujeme, Evo, krásně jsi doplnila škálu vzdělávacích aktivit C4C pro děti, které mají v životě méně štěstí než ty naše. Pomáháme jim k úspěšnému přechodu do samostatnému životu a zapojení do společnosti.