Jak to začalo s Ježíškovými vnoučaty

02.12.2019

Vážená Ježíškova vnoučata!

Před časem jsem zaslechla výzvu, aby se vám ozvala ta vnoučata, která neskončila jen předáním jednoho dárku, ale první akce k vedla k nějakému pokračování.

Tak se ozývám 😊

Lépe řečeno, ozýváme. Jsem podporovatelkou a spolupracovnicí organizace Chance 4 Children (www.c4c.cz). Její program – Odrazový můstek k životu pomáhá dětem z dětských domovů se lépe připravit na vstup do normálního dospělého života.

Já sama navštěvuji děti v domově v Žatci a s několika z nich pracuji jako mentor. No, a budou to už 2 roky, co jsem poprvé slyšela o Ježíškových vnoučatech. Moc se mi váš koncept líbil. V tom momentu jsem spolu s dalšími mentory řešili otázku „dávání a braní“.

Mladí lidé v domovech jsou nastaveni tak, že jim všichni „musí“ pomáhat a  mívají problém vystoupit ze své pozice oběti a naučit se také myslet na jiné. No a v tom nám sepnul nápad 😊. Hned proti dětskému domovu je domov seniorů. Ředitelé obou domovů mi potvrdili, že o sobě vědí, že si navzájem pomáhají, ale spolupráce je velmi nahodilá, a nemají na ni kapacitu.

Tak jsme domluvili (s mými kolegy mentory) a s řediteli a začali brát skupinku dětí na schůzku se skupinkou babiček do domova seniorů. Pravidelně, pokud možno každý měsíc již od listopadu 2017. Ne vždy je lehké děti přemluvit, ale zatím se je daří motivovat. Za tu dobu jsme měli nejrůznější tematické aktivity, dokonce i celé pořady pro babičky jsme s dětmi dělali: společná lekce kosmetiky – děvčata krášlila babičky za dohledu profesionálky (neumíte si představit ty krásné emoce – některé babičky nikdy nezažili kosmetickou péči – vzájemná blízkost a dotýkání bylo úžasné sledovat).  Hrajeme hry, vytváříme květinové vazby, malujeme příběhy, povídáme na témata ….. vždy se dá najít něco zajímavého – ale hlavně – babičky jsou vděčné a šťastné a děti cítí co to je, pokud obětují svůj čas a energii pro někoho jiného.

O projektu máme i nějaké zprávičky z minula:

http://c4c.cz/seniori-se-setkali-s-detmi-z-detskych-domovu-vzniklo-nove-pratelstvi/

Na základě úspěchu v Žatci jsme našli další „dvojičku“: domovy v Unhošti mají dokonce společný areál, ale moc jim to spolu „neladilo“. Další kolegyně se postavila do role moderátora mezi řediteli a ti nakonec svolili a dali nám šanci uspořádat společné odpoledne pro důchodce a děti. Tentokrát jsme si přizvali i další kolegy z Chance 4 Children tým Dr.Klauna. A byl to neuvěřitelný zážitek, který vyvolal potřebu v setkávání pokračovat jak u dětí tak u seniorů. Tak stejně jako v Žatci, organizujeme a moderujeme setkávání tak, aby se uskutečnilo alespoň jednou za měsíc.

Tady o povedené akci:

http://c4c.cz/mezigeneracni-propojovani-kdyz-se-stari-propoji-s-mladim-je-v-tom-neco-nadcasove-krasneho/

Unhošťské setkávání například přineslo další krásnou interakci: místní babičky rády háčkují. Ale vše kolem již měli „obháčkované“ – tak chyběla motivace a důvod. Nabídli jsme jim, aby spolu s dětmi vytvářely háčkovaná zvířátka. Tato zvířátka – mnohdy i s osobními vzkazy – berou naši klauníci od Dr.Klauna do nemocnic a při své terapii smíchem je dávají nemocným dětem. Umíte si představit, jak jsou babičky nadšené, že mohou být užitečné?

A pokračujeme dál. Našli jsme další úžasnou dobrovolnici, ta zahájila třetí setkávání a již pokračuje v organizování pravidelných návštěv v Úvalech:

http://c4c.cz/projekt-ruku-v-ruce-propojuje-domov-duchodcu-v-uvalech-detsky-domov-klanovice/

A již se rýsuje další dvojice!

Z článků jste vytušili, že jsme iniciativu nazvali „Ruku v ruce“

A to propojování nám jde 😊 Klauníci se u nás nakazili a začali navštěvovat v nemocnicích nejen děti, ale i seniory. Vyvolává to také neuvěřitelné reakce. Čtěte tady: http://c4c.cz/children-4-ever-2/

No a na začátku stál nápad Ježíškových vnoučat 😊

Všichni kdo s námi dělají v tom je s námi jsou nadšenci, kteří to dělají nad své povinnosti nebo jako dobrovolníci a jistě si zaslouží respekt a poděkování.

Omlouvám se za delší psaní, ale usoudila jsem, že naši iniciativu Ruku v ruce stojí za to s vámi sdílet.

Budu ráda, když naše snažení inspiruje další. Případně pokud by nás někdo chtěl následovat, moc rádi předáme zkušenosti a nasměrujeme, pomůžeme, zastřešíme.

Pokud byste potřebovali více informací nebo vysvětlení, jsem k dispozici.

S velikým pozdravem a přáním hodně zdaru do další činnosti

Markéta