Hotovo! Markéta to zvládla!

07.06.2023

 

Po 12 dnech, 668 km ujetých na koloběžce a 386.740 Kč vybraných na vzdělávání dětí v dětských domovech, Marketa Franke, předsedkyně Nadace C4C, završila svou cestu a je doma v bezpečí!

Autor: Manfred Franke

 

Velkou část cesty provázela Markétu nepřízeň počasí. Jela v lijáku s teplotami blížícími se k nule.

„Počasí bylo mnohem náročnější, než jsem čekala. Protože jsem měla soustavně promočené ponožky, tak jsem je v jednu chvíli úplně odhodila a jela v botách naboso,“ vzpomíná Markéta s povzdechem.

Házení ručníku do ringu ji zřejmě nikdy nenapadlo: „Nikdy jsem o možnosti vzdát cestu vážně neuvažovala!“

Navštívila 15 dětských domovů, kde C4C působí. Tedy tam, kde učí C4C lektoři, pomáhají mentoři nebo se zaměstnanci zapojují do populární online platformy C4C Pomocník.

„Moje cesta mi opravdu pomohla lépe porozumět výzvám různých dětských domovů, které jsem navštívila, a tomu, jak programy C4C ovlivňují děti, které v nich žijí,“  vzpomíná Markéta. „Mluvit s řediteli, poslouchat jejich pozitivní zpětnou vazbu, bylo pro mou morálku velkou vzpruhou jet dál. Morálka mi někdy kvůli počasí pokulhávala, ale reakce od ředitelů mi dávaly sílu pokračovat.“

Pátý den, když se Markéta zastavila v Plzni a navštívila domov důchodců, jí ukradli zbrusu novou koloběžku. Byla přivázaná k obytnému vozu, kterým ji manžel každý den doprovázel, aby jí na konci náročného dne kdekoliv na trase poskytl nocleh, teplou sprchu a snídani.

„Byl to pro nás docela šok, něco, co jsme absolutně nečekali,“ vzpomíná Manfred, její manžel. „Nic jsme neslyšeli a nevšimli jsme si, že někdo přeřízl zámek, kterým jsme měli přivázanou koloběžku k dodávce.“

Poté, co policie odešla, vyvstala otázka, jak postupovat. Fakt, že byla zrovna neděle to nezjednodušil. K dovršení všeho to bylo o Manfredovy narozeniny, které plánovali oslavit „na cestách“. Manfred k tomuto říká: „No, někdy prostě osud rozdává rány …“

Nečekaná pomoc přišla od skupiny koloběžkářů v Plzni, kteří Markétě pomohli zajistit novou koloběžku, i když byla neděle.

A tak Markéta jela dál …

I přes nepřízeň počasí a různé překážky se Markéta bezpečně dostala do cíle v domovské vesnici Kačice. Očekával ji dav lidí. Pan starosta Markétu přivítal s objetím, úsměvem a kyticí, děti z nedalekého dětského domova Ledce připravily obrovský transparent, děti ze školy psaly dojemné vzkazy a bubenická kapela Panda Banda dodala atmosféru strhujícími africkými rytmy. Dokonce i náhodní kolemjedoucí cyklisté se zastavili, aby se podívali na paní, která právě ujela 668 km, aby pomohla sociálně znevýhodněným dětem zlepšit šanci na budoucnost.

Konec dobrý, všechno dobré….

Díky Markétině cestě a její vytrvalosti dotáhnout věci do konce se navzdory nepřízni osudu se podařilo vybrat neuvěřitelných 368.740 Kč, což stačí na 1.200 vzdělávacích lekcí pro děti z dětských domovů. Neuvěřitelné!

Markéty přání bylo vybrat 600.000 Kč a do toho ještě kousek zbývá. Věříme, že se pár lidí ještě přidá a podpoří zde: Darujme KOLOBĚŽKA PRO CHARITU. Vždyť Markéty výzva se jmenovala „Než mi bude 60“ – no a zatím je Markétě ještě pořád 59 😉

Markéta i Manfred posílají velké PODĚKOVÁNÍ všem, kteří pomohli Markétin sen proměnit ve skutečnost.

Se srdcem na dlani a vzájemnou podporou lze dosáhnout hodně!